حسین قره: حمله رییس سازمان همچون اشاره ای است که فرمانده‌ای می‌کند تا نیروها سر از خاکریزها بالا بیاورند و به قول سعدی «برآورند غلامان او درخت از بیخ» و هرچه هست را انکار کنند، که نیست؛ و هر چه نیست را ادله اقامه کنند، که هست.

مجموعه رسانه‌ای زیر نظر سازمان آن چنان گوی رقابت در این نبرد را از یکدیگر ربوده‌اند که انگار آن سوی میدان بیگانگان نشسته‌اند و باید از بیخ و بن نابود شوند و اصلا به روی مبارک خود نمی‌آورند، هنرمندانی که امروز به آنها حمله می‌کنند کسانی هستند که تا دیروز باعث افتخار همان سازمان بودند.

یکی از صحنه‌های کشمش و مجادلات تازه ساترا به نمایندگی از صداوسیما با شبکه نمایش خانگی بر سر مهران مدیری است. مدیری که بعد از حوادث سال گذشته روابط چندین و چند ساله‌اش با سازمان شکرآب شد؛ قرار بود تا در شبکه نمایش خانگی برنامه «اسکار» را بسازد. همان که این اقدام مهران مدیری و تهیه کننده‌اش در برنامه دورهمی در خبرها پیچید، دوباره نیروها به راه افتادند تا این امتیازی که از دست داده اند (برنامه پر مخاطب و پردرآمدی همچون دورهمی) را از شبکه نمایش خانگی باز پس گیرند یا نگذارند رقیب بهره ای از آن ببرد.

در روزهای اخیر اخباری مبنی بر صدور مجوز برنامه «اسکار» و عدم اعلام آن از سوی ساترا منتشر شد که ظاهرا سازمان صداوسیما برای اخذ تعهد از مهران مدیری جهت تولید برنامه، صدور مجوز را با وجود رای مثبت شورای پروانه ساترا، نهایی نکرده است.

در پی همین حواشی و بگیر و بستان صدور مجوز برای برنامه «اسکار» مهران مدیری و پخش آن از شبکه نمایش خانگی و جلوگیری ساترا از صدور مجوز با «ناصر قدیر کاشانی»، تهیه کننده دورهمی گفت‌وگو کردیم که در ادامه می خوانید؛

پشت پرده شکایت چند صد میلیاردی صداوسیما از مهران مدیری/ پول تبلیغاتی که پخش نشده را هم با ما حساب کرده‌اند
این موضوعاتی که اخیراً مطرح شده در خصوص بدهی آقای مدیری به سازمان صدا و سیما یا تعهد تولید برنامه دورهمی و غیره چقدر صحت دارد؟

آقای مدیری هیچ بدهی نقدی یا تعهد تولید برنامه به سازمان صدا و سیما ندارند، چون اصلاً هیچوقت قرارداد و مراوده مالی بین سازمان و آقای مدیری وجود نداشته. آقای مدیری با تهیه کننده قرارداد دارند و در حال حاضر هیچ طلب و بدهی هم ندارند. در رابطه با برنامه دورهمی، تا پایان دورهمی ۴ همه برنامه‌ها تولید، به سازمان تحویل و پخش شد. موضوع قرارداد دورهمی ۵، تولید ۱۰۰ برنامه بوده که تا الان ۸۰ قسمت تولید و تحویل و پخش شده و ۴۵ قسمت دیگر هم تولید و تحویل سازمان شده اما به تشخیص و تصمیم آقای جبلی، رئیس سازمان صدا و سیما پخش نشده. یعنی ما هیچ تعهدی برای تولید و تحویل برنامه دورهمی به سازمان نداریم.

شما گفتید برای دورهمی۵ قرار بوده ۱۰۰ برنامه تولید شود، ۸۰ برنامه پخش شده و ۴۵ برنامه پخش نشده جمعاً ۱۲۵ برنامه می شود، این تفاوت ۲۵ برنامه از کجا می آید؟

قرارداد ما با سازمان صدا و سیما تولید ۱۰۰ برنامه ۹۰ دقیقه‌ای یعنی جمعاً ۹۰۰۰ دقیقه برنامه بود. با توجه به اینکه بعضی از برنامه‌ها کمتر از ۹۰ دقیقه تولید شدند برای جبران کسری دقیقه‌ها، ۲۵ برنامه اضافه تولید و تحویل سازمان شد.

در فضای رسمی و مجازی و در افکار عمومی به طور کلی موضوع شکایت سازمان صدا و سیما از شما به عنوان تهیه کننده و مهران مدیری مطرح است، ماجرای این شکایت به کجا رسید و ماجرا و موضوع شکایت چیست؟

سازمان صدا و سیما شکایتی از آقای مدیری مطرح کرد، دلیل این شکایت و اتهام آقای مدیری انتشار یک ویدئو در فضای مجازی است. ادعا سازمان این است که پس از آن دیگر امکان پخش تصویر آقای مدیری از صدا و سیما وجود ندارد، در نتیجه دیگر امکان پخش سریال‌هایی که آقای مدیری در آن بازی کردند هم از صدا و سیما وجود ندارد، بنابراین آقای مدیری باید پول تولید این برنامه‌ها بعلاوه آگهی‌های بازرگانی که باید پخش می‌شد ولی حالا دیگر نمی‌شود پخش کنند، با احتساب ضرر و زیان و خسارات تأخیر در تأدیه و پول وکیل و هزینه دادگستری که چند صد میلیارد تومان هم محاسبه کردند، پرداخت کند! یک شکایت دیگر هم از بنده بعنوان تهیه کننده برنامه دورهمی مطرح کردند مبنی بر اینکه شما طبق قرارداد ۲۰ قسمت از دورهمی۵ را چند ماه دیر به سازمان تحویل دادید و بر اساس قرارداد ما الان حساب کردیم شما بیش از ۶۰ میلیارد تومان باید جریمه پرداخت کنید.

دادگاه چه تصمیمی گرفت؟

در مرحله کارشناسی است و هنوز تصمیمی نگرفتند. نکته جالب اینکه در طول این مدت چندین برنامه آقای مدیری از صدا و سیما پخش شده ولی روند پیگیری پرونده‌ها هنوز ادامه دارد.

بیشتر بخوانید:

گروگان‌گیری عجیب از مهران مدیری

مهران مدیری دوباره ممنوع‌الفعالیت شد؟

«اسکار» و «جوکر ۲» در چه مرحله‌ای است؟

مدیری، علیخانی، صحت، عطاران و فردوسی‌پور چه هیزم تری به تلویزیون فروخته بودند؟

موضوع شکایات شما از سازمان صدا و سیما چه بود؟

اطلاع دارید که برنامه دورهمی یکی از پردرآمدترین برنامه تلویزیونی برای سازمان صدا و سیما بوده و از محل فروش آگهی‌های بازرگانی درآمد بسیار قابل توجهی برای سازمان داشته است، علاوه بر اینکه این برنامه در دوران کرونا که کسی جرأت نداشت از منزل بیرون بیاید تولید شد. ما بابت تولید برنامه دورهمی ۴ از سال ۹۸ و برای دورهمی۵ از سال ۱۴۰۰ تا الان مطالبات بسیار قابل توجهی داریم که سازمان علی رغم پیگیری ۵ ساله پرداخت نکرده و با توجه به اینکه سازمان از ما شکایت کرد ما هم برای گرفتن حقمان به ناچار مجبور به پناه بردن به دستگاه قضایی شدیم که الان در جریان است.

سال گذشته علیرضا قزوه، مدیرکل دفتر موسیقی صدا وسیما در توییتر خودش اعلام کرد آقای مدیری یک روز قبل از انتشار ویدئو معروف ۳۰ میلیارد تومان پول از صدا و سیما گرفته است، این ادعا صحت دارد؟

خبری که آقای قزوه اعلام کردند خلافِ واقعیت است و آقای مدیری حتی ۳۰ ریال هم از صدا و سیما پول نگرفته است، چه برسد به ۳۰ میلیارد تومان!

اگر فیشِ واریزی به حساب آقای مدیری ارائه کنند ممنون می شوم. ما به سازمان صدا وسیما و قراردادی که داشتیم و به مدیران سازمان صدا و سیما اعتماد کردیم ولی متاسفانه نتیجه اش این شد که الان ۵ سال از مطالبات ما گذشته و داریم پله های دادگاه را طی می‌کنیم.

۵۷۵۷

source

توسط