به گزارش تجارت‌نیوز، محمدعلی زلفی‌گل در دیدار با مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی ضمن گفت‌وگو در خصوص پیگیری تفاهم‌های قبلی دو وزارتخانه علوم و راه برای ساخت مسکن برای دانشگاهیان، اعضای هیات علمی، کارکنان دانشگاه‌ها و احداث خوابگاه‌های متاهلی گفت: تخصیص زمین برای ساخت مسکن توسط وزارت علوم انجام خواهد شد. امیدواریم در بهمن ماه ساخت مسکن برای دانشگاهیان، کارکنان دانشگاه‌ها و خوابگاه‌های متاهلی آغاز شود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: در فاز نخست ۴۰۰ هکتار زمین توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تامین شده است و در مرحله دوم یعنی تا پایان آذرماه این مقدار زمین به یک هزار هکتار، می‌رسد.

زلفی‌گل افزود: خوابگاه‌های متاهلی در پردیس‌های اصلی دانشگاه‌ها احداث می‌شود که برای تسریع در این موضوع ارائه تسهیلات به دانشگاه‌ها پیش بینی شده است.

وی افزود: برای اخذ تسهیلات نیاز به ارائه وثیقه است که وزارت راه و شهرسازی در این خصوص قول همکاری داده است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: در تلاش هستیم با عزم و اراده دو وزارتخانه عملیات احداث خوابگاه‌های متاهلی و مسکن اعضای هیات علمی و کارکنان دانشگاه‌ها، فراهم شود.

وی تصریح کرد: برای ساخت خوابگاه‌های متاهلی در پردیس‌های اصلی و برای احداث مسکن اعضای هیات علمی و کارکنان دانشگاه، اراضی خارج از دانشگاه‌ها برنامه‌ریزی شده است.

مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی نیز در این جلسه، روند اجرای تفاهم‌نامه با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را مناسب ارزیابی کرد و افزود: تا امروز حدود ۴۰۰ هکتار زمین‌های متعلق به دانشگاه‌ها مستقیم به اجرای این تفاهم‌نامه اختصاص یافت و مقرر شده است تا این اراضی به یکهزار هکتار ارتقا یابد تا نیازهای آتی بتواند پاسخ داده شود.

اراضی ساخت مسکن دانشگاهیان تا پایان آذرماه به ۱۰۰۰ هکتار می‌رسد

مهرداد بذرپاش توضیح داد: ۴۰۰ هکتار از اراضی تامین شده برای احداث حدود ۲۵ هزار واحد مسکونی اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها را دارد که ظرفیت مناسبی است و مقرر شد تا پایان آذرماه به یکهزار هکتار زمین برسد.

وی تامین اراضی را یکی از مهمترین موضوعات احداث و تولید مسکن برشمرد و توضیح داد: با تلاش‌های شبانه‌روزی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین همکاران ما در وزارت راه و شهرسازی این کار با اهتمام خوبی در حال انجام است که باید سرعت آن بیشتر شود.

وی گفت: مقرر شده است تا از اواخر آذر و اوایل دی، عملیات اجرا در سراسر سایت ۴۰۰ هکتاری آغاز شود و تلاش خواهیم کرد تا واحدها هرچه سریعتر به مردم و متقاضیان تحویل شود.

تسهیلات نهضت ملی مسکن برای ساخت خوابگاه‌های متاهلی نیز پرداخت می‌شود

بذرپاش با اشاره به اینکه ساخت خوابگاه‌های متاهلی مستلزم تامین زمین از طریق دانشگاه‌ها و تامین مالی توسط همان مراکز عملی است، افزود: به منظور رفع مشکلات ساخت، در شورای عالی مسکن پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن به خوابگاه های متاهلی مصوب شد. همچنین وزارت راه و شهرسازی تعهد کرده است تا برای پرداخت وثیقه های لازم برای اخذ این تسهیلات کمک های لازم را انجام بدهد.

تامین ساخت خوابگاه‌های متاهلی برای برخی دانشگاه‌ها از طریق مولدسازی

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: برخی دانشگاه‌ها برای احداث خوابگاه‌های متاهلی منابع دارند که توسط خود دانشگاه‌ها تامین خواهد شد. برای دانشگاه‌هایی که کمبود منابع دارند، وزارت راه و شهرسازی از طریق مولدسازی کمک می‌کند تا تامین منابع ساخت انجام و عملیات ساخت تسریع شود.

بذرپاش ساخت خوابگاه‌های متاهلی و دیگر اقدامات وزارت راه و شهرسازی را برای مسکن‌دار کردن متقاضیان مسکن برای اعضای هیات علمی و کارکنان دانشگاه‌ها، بی‌سابقه عنوان کرد.

بذرپاش تصریح کرد: زمین برای دانشگاه‌هایی که کمبود دارند توسط وزارت راه و شهرسازی تامین خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: برای تأمین زمین برای ساخت خوابگاه‌های متاهلی از اراضی پردیس دانشگاه‌ها استفاده می شود و در صورت وجود نداشتن زمین، اراضی پیرامون دانشگاه تغییر کاربری داده می شود تا با الحاق به دانشگاه، احداث خوابگاه‌های متاهلی انجام شود.

بذرپاش گفت: از روسای دانشگاه‌ها و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها درخواست می‌کنیم تمامی ظرفیت‌های خود را در دانشگاه‌ها در خدمت این پروژه ملی قرار بدهند. وزارت راه و شهرسازی با تمامی ظرفیت‌های قانونی در راستای اجرای نهضت ملی مسکن گام برداشته است.

در این نشست، علی خطیبی معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم و علی شمسی‌پور مدیرکل حوزه وزارتی، هادی عباسی‌اصل معاون مسکن و ساختمان، ارسلان مالکی مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن، خسرو دانشجو معاون معماری و شهرسازی نیز حضور داشتند.

منبع: ایسنا

source

توسط