مهر 1401: روز سه‌شنبه، 19 مهرماه 1401، لیست برندگان نهایی مزایده شماره 565 خودروهای اموال تملیکی اعلام گردید:

»» لیست برندگان مزایده اموال تملیکی ««

عبدالمجید اجتهادی، مدیرعامل سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی، می‌گوید از میان حدود 1062 دستگاه، حدود 75 دستگاه در این مزایده به فروش نرفت. 

آمار خودروهای فروخته شده در مزایده مهر

آمار موجود از دور نخست مزایده نشان می‌دهد که بیش از 13 هزار نفر در مزایده شرکت کردند. 965 خودرو به ارزش 2813 میلیارد تومان به فروش رفت که متوسط رشد قیمت‌های پیشنهادی 85 درصد بوده است. 1260 ضمانت‌نامه برابر ضوابط قانونی به دلیل نرسیدن اصل ضمانت‌نامه و یا مغایرت‌های اسنادی و اطلاعاتی ابطال شدند. 

بر اساس گفته‌های آقای اجتهادی، شش هزار از پیشنهادات از سوی 20 هزار ثبت‌نامی جدید بوده است. یک نفر شخص حقیقی برای 281 خودرو درخواست ارائه کرده و یک شخص حقوقی نیز برای 258 خودرو درخواست ارسال کرده است. 10 متقاضی‌ که بیش‌ترین پیشنهاد را ارائه کردند، همگی از مزایده‌گران حرفه‌ای و قدیمی هستند که از قبل در سامانه حضور داشتند. 

دلیل حذف برخی از خودروها از مزایده مهر

مهر 1401: رئیس سازمان اموال تملیکی، اعلام کرد که حدود 58 دستگاه خودرو به دلیل مغایرتی در اطلاعات خودروها، از لیست مزایده خارج شدند. در ادامه 982 خودرو به ارزش هزار و 809 میلیارد تومان در مزایده قرار گرفت.

بر اساس گفته‌های وی، در این مزایده تعداد بازدیدکنندگان از سایت ستاد دولت بیش از دو میلیون و 178 هزار نفر بوده است. تعداد ثبت‌نام ها به عدد 23 هزار و 180 رسید. افرادی که پیشنهاد قیمت دادند حدود 13 هزار نفر بودند. از جمله شرایط لازم بحث ضمانت‌نامه 15 درصدی است که باید سپرده می‌شد. بخشی از ضمانت نامه‌ها (حدود هزار مورد) مشکل دارد که براساس قانون این افراد حذف خواهند شد. ودیعه‌ای که سپرده شده، حدود سه هزار میلیارد تومان بوده که نیمی از آن به صورت نقدی بوده است. براساس مقررات بازگشایی آغاز خواهد شد. 

شرایط ثبت نام و شرکت در مزایده مهرماه

مهر 1401: اولین مرحله مزایده خودروهای وارداتی که در اختیار اموال تملیکی قرار گرفته، از هفتم مهرماه 1401 آغاز می‌شود. جزییات مزایده این خودروها به شرح زیر اعلام شده است:

1- زمان مزایده خودروهای اموال تملیکی، از ساعت 8 صبح پنجشنبه 7 مهرماه شروع شده و در ساعت 24 ساعت روز پنجشنبه 14 مهرماه 1401 نیز به پایان می‌رسد.

2- متقاضیان جهت ثبت نام در مزایده اموال تملیکی، باید به سامانه اینترنتی ستادیران به نشانی eauc.setadiran.ir مراجعه نمایند. مشخصات فنی خودروها و اینکه در کدام شهر و در کدام بندر قرار دارند، روی سایت اموال تملیکی بارگذاری می‌شود.

3- ثبت نام در مزایده خودروهای اموال تملیکی، ملزم به داشتن گواهی امضا الکترونیک (توکن) است. این گواهی فقط از طریق مراجعه حضوری به دفاتر ثبت اسناد رسمی، قابل دریافت است.

4- داشتن کد ملی (برای افراد حقیقی) یا کد اقتصادی (برای افراد حقوقی) الزامی است. همچنین متقاضیان جهت شرکت در مزایده، حداقل باید 15 درصد قیمت پایه خودرو را واریز کنند.

5- بازدید حضوری از خودروها، در تمامی روزهای هفته، از تاریخ هفتم لغایت 12 مهرماه و از ساعت 8 صبح تا 14 امکان‌پذیر است. بیش از 90 درصد خودروهای به حراج گذاشته شده در استان بوشهر قرار دارند و مابقی خودروها نیز در استان‌های خوزستان، هرمزگان، قم، آذربایجان شرقی، مازندران، گیلان، تهران و فارس هستند.

»» فهرست خودروهای انبار شده در هر استان ««

6- متقاضیان در صورت ثبت پیشنهاد قیمت، فقط تا ساعت 14 روز چهارشنبه 13 مهرماه 1401، امکان انصراف از شرکت در مزایده را دارند.

7- بررسی پیشنهادات قیمتی ثبت شده برای حراج خودروهای اموال تملیکی، از ساعت 12 روز شنبه 16 مهرماه 1401 آغاز می‌شود.

8- خودروهایی که در این مزایده، به حراج گذاشته می‌شوند، پرونده‌های قضایی آنها تا به این لحظه، اعلام برائت نشده‌ است. بنابراین اگر اعلام برائت برای آنها صورت گرفت، خودروها مجددا به مالکان آنها برگردانده می‌شوند. همچنین برخی از این خودروها، متعلق به چند فرد و چند شرکت است و توقیف آن‌ها به دلیل اتهام جعل ثبت سفارش بوده که قاچاق تلقی می‌شود.

9- خودروهایی که در مزایده مهرماه 1401 اموال تملیکی، به حراج گذاشته می‌شوند، عبارتند از:

  • 459 دستگاه هیوندای
  • 182 دستگاه کیا
  • 154 دستگاه تویوتا
  • 152 دستگاه ب‌ام‌و
  • 62 دستگاه لکسوس
  • 43 دستگاه پورشه
  • 8 دستگاه بنز
  • 1 دستگاه ولوو

10- تمامی خودروهایی که در این مزایده، فروخته می‌شوند، امکان شماره‌گذاری دارند و می‌توانند پلاک ملی دریافت کنند.

11- منابع حاصل از فروش این خودروها به خزانه دولت واریز می‌شود‌. البته اگر برای این خودروها رای برائت صادر شود، منابع از خزانه، به حساب‌هایی که قوه قضاییه تعیین می‌کند، واریز خواهد شد.

12- برندگان مزایده اموال تملیکی، حداکثر تا سه روز بعد از مزایده، فرصت دارند برای تسویه مراجعه کرده و خودرو را تحویل بگیرند.

13- برای ثبت نام کنندگان در مزایده اموال تملیکی، محدودیتی وجود ندارد. بنابراین یک فرد می‌تواند در مزایده چندین خودرو شرکت کند.

14- قیمت‌گذاری خودروهای اموال تملیکی، توسط هیئت سه نفره از کارشناسان رسمی دادگستری انجام گرفته و قیمت پایه در سایت ستادیران نیز ذکر می‌شود. کمترین قیمت پایه، برای یک دستگاه سراتو به ارزش 670 میلیون تومان بوده. بیشترین قیمت پایه را هم یک دستگاه پورشه ماکان با ارزش 7 میلیاردو 200 میلیون تومان به خود اختصاص داده است.

15- اگر خودرویی در مزایده مهرماه 1401 به فروش نرفت، دوباره به مزایده گذاشته خواهد شد.

16- مالکان خودروهای توقیف شده نیز می‌توانند در مزایده اموال تملیکی، شرکت کنند.

17- در این مرحله از مزایده خودروهای اموال تملیکی، حدود 1000 دستگاه خودرو وارداتی، با مجموع ارزش قیمت پایه 2 هزار و 37 میلیارد تومان برای فروش گذاشته شده است.

18- خودروهایی که در این مزایده، به حراج گذاشته می‌شوند، غالیا از سال‌های 1396 و 1397 تاکنون در انبارهای مختلف نگهداری شده‌اند. بنابراین ممکن است نیاز به تعمیرات بدنه یا حتی تعمیرات فنی داشته باشند. اما به هرحال، پس از فروش این خودروها به برندگان مزایده، امکان مرجوعی آنها وجود ندارد.

source

توسط