به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت دلار امروز پنجشنبه 11 آبان،  قیمت دلار روند صعودی دارد و نرخ ارز در بازار بین 51 و 800 هزار تا 52 و 100 هزار تومان نوسان دارد.

این در حالی است که بر اساس اعلام برخی کانال‌های تلگرامی، دیروز چهارشنبه دهم آبان، شروع معاملات بازار ارز با قیمت 51 هزار و 500 تومان بود. کف و سقف قیمت دلار نیز 51 هزار و 580 تومان و 51 هزار و 750 تومان به ثبت رسید. آخرین معامله غیرقانونی پشت خطی هم با قیمت 51 هزار و 750 تومان انجام شد.

امروز نیز در این کانال‌ها دلار با حدود قیمتی 51 هزار و 700 تومان آغاز شده و به حدود 51 هزار و 800 تومان هم رسیده است. آخرین نرخ معاملات غیرقانونی فردایی نیز 51 هزار و 950 تومان ثبت شده است.

پیش‌بینی‌ها از قیمت دلار

این روزها سیگنال‌های مختلف اقتصادی و سیاسی به سوی بازار ارز روانه می‌شود که باعث نوسانات قیمت دلار می‌شود. در حالی که بر اساس اظهارات مقامات ایرانی و آمریکایی، احتمال ورود ایران به جنگ حماس و اسرائیل کمرنگ شده است اما به نظر می‌رسد مباحث مطرح شده در مورد سخنرانی سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان در روز جمعه 12 آبان (فردا)، امروز بازار ارز را افزایشی کرده است.

از روز گذشته که خبر این سخنرانی منتشر شد هم دولت‌های مختلف و هم بازارها در ایران در انتظار محتوای این سخنرانی هستند و امروز هم معامله‌گران بازار ارز به استقبال این موضوع رفته و قیمت دلار را افزایشی کرده‌اند. امروز درهم در بازار ایران و دلار در بازارهای همسایه ایران (سلیمانیه و هرات) نیز صعودی است.

با وجود تلاش بازارساز برای کنترل قیمت دلار، در مقاطعی برخی سیگنال‌های سیاسی و اقتصادی، تاثیر بیشتری بر روند نرخ ارز می‌گذارند.

نرخ ارز تابع نقدینگی و تورم است

در همین رابطه، عبدالله مشکانی، کارشناس اقتصادی با تاکید بر اثر هیجانی اخبار جنگ منطقه بر بازار ارز، به تجارت‌نیوز گفت: «نرخ تعادلی دلار در اقتصاد ایران بالاتر از اعداد فعلی است و نقدینگی همچنان رو به رشد است. این در حالی است که رخدادها و تنش‌های هفته گذشته در منطقه، قیمت دلار را به شکل هیجانی بالا برد اما تاثیر چندانی بر اقتصاد کشور نداشت.»

وی با تاکید بر تداوم نوسان محدود در بازار ارز همانند هفته‌های اخیر گفت: «باید توجه داشت با تغییرات دو سه هزار تومانی قیمت، بازار روند نمی‌گیرد. شاید بازارساز توانایی این را داشته باشد که در کوتاه‌مدت با عرضه یا عدم عرضه، به بازار جهت دهد، اما در بلندمدت، نرخ ارز تابع نقدینگی و تورم است.»

این کارشناس اقتصادی به تاثیر سیاست خبردرمانی سیاست‌‌گذار بر بازار ارز اشاره کرد و افزود: «فرایندهای سیاسی هیچ وقت قابل پیش‌بینی نیستند و با توجه به اینکه دلار پیشران سایر نرخ‌‌ها در اقتصاد ایران است، روندهای بعدی را تعیین می‌کند.»

وی اضافه کرد: «در حال حاضر قیمت بخشی از کالاها با نرخ دلار گران‌تر از بازار معامله می‌شوند. بنابراین، در بازار حباب قیمتی وجود دارد. شکل‌گیری روند در بازار ارز مستلزم شکسته شدن سقف قبلی است. اینکه قیمت این اسکناس روند جدیدی آغاز کند و سقف قبلی را بشکند، فعلا بعید است.»

مشکانی پیش از این نیز ارزش ذاتی دلار را کریدور هفتم عنوان کرده و گفته بود: «معمولا یک تا دو سال طول می‌کشد که نقدینگی اثر خود را بر قیمت دلار بگذارد. به همین دلیل با پیک قیمتی که گذرانده‌ایم، زود است که شاهد پیک دوم و رشد شارپی قیمت دلار باشیم. در اقتصاد ایران کوتاهترین فاصله‌ میان دو پیک قیمتی حدودا دو ساله است و اکنون حدود ۹ ماه از آخرین سقفی که دلار زده می‌گذرد.»

برای اطلاعات بیشتر در مورد آینده قیمت دلار دو گزارش پیش بینی قیمت دلار و پیش بینی قیمت دلار 11 آبان 1402 را مطالعه کنید.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه اخبار ارز و طلا بخوانید.

source

توسط