به گزارش صدای بورس، مجتبی عزیزیان، مدیرعامل تنوین در نشست خبری به چالش های شرکت های تامین سرمایه اشاره کرد و گفت: صدور مجوزها برای انبوهی از گروه های مالی، فضای چالشی برای شرکت های تامین سرمایه ایجاد کرده به طوری که بسیاری از گروه های مالی می توانند بخش قابل توجهی از فعالیت های تامین سرمایه ها را به انجام برسانند.

وی ادامه داد: چالش دیگر تامین سرمایه ها تحت مالکیت قرار گرفتن بانک ها یا حمایت نهادها بود که بستر ورود منابع صرفاً از طریق بانک ها یا سهامداران صورت می گرفت. به دلیل افزایش نرخ بهره طی سال گذشته و متناسب با آن افزایش مشکلات بانک ها در اضافه برداشت از بانک مرکزی، امکان کمک به سهامداران در تجهیز منابع را نداشتند.

عزیزیان با اشاره به اینکه تامین سرمایه نوین در سال گذشته دارایی تحت مدیریت صندوق های خود را به ۱۲ درصد افزایش داد اظهارداشت : تلاش شرکت براین است که پلتفرم مستقل از شبکه بانکی داشته باشد تا استقلال از منابع بانکی را بدست آورد.

وی با تاکید براینکه سیاست انتشار و مدیریت اوراق در صندوق های تحت مدیریت این شرکت است، گفت:در سال گذشته، سیاست‌های جدیدی در خصوص اوراق تعریف شد. نخست اینکه اوراق منتشر شده به صندوق خود وارد نمی‌شد و حدود ۵۰ درصد اوراق در بازار به فروش رسید. دوم اینکه، ما اوراق بی‌کیفیت را با اوراق با کیفیت بالاتر جایگزین کردیم. همچنین، برای اولین بار در کشور، اوراق با نرخ شناور منتشر کردیم که کمک می‌کند با توجه به شرایط بازار، بازده مورد انتظار نیز تغییر کند.

تاثیر اوراق ۳۰ درصدی بر «تنوین»

مدیرعامل تامین سرمایه نوین به تاثیرافزایش نرخ تامین مالی با انتشار اوراق سپرده ۳۰ درصدی بر عملکرد “تنوین” اشاره کرد و گفت: این شرکت بعد از انتشار اوراق گواهی ۳۰ درصدی در بین تامین سرمایه های دیگر کمترین خروجی را داشت که این امر به تمرکز سیاست ها بر تامین و تجهیز منابع خرد پایدار بازمی گردد. طی بهمن و اسفند سال گذشته بالغ بر ۷۰۰ میلیارد تومان ورود منابع به صندوق ها صورت گرفت. باید توجه داشت در بلند مدت اثر رقابتی نرخ ها در بازار چالش هایی را ایجاد کرده و برای منابع خرد هم جابجایی پول ارزشمند می شود.

وی تصریح کرد: در بحث نرخ تامین مالی برای جذب منابع باید بدون تغییر نرخ ها، سیاست ها به سمت ذینفع بودن یا منافع افراد در ازای ابزار متمایل باشد. بطور مثال می توان منابع را با نرخ کمتری تجهیز کرد و در مقابل انتشار اوراق داشت. صدور مجوز صندوق های ETF از بعد تنوع به تامین سرمایه ها برای تامین مالی کوتاه مدت و رقابت با بانک ها کمک می کند.

پیش بینی سود تامین سرمایه نوین

مدیرعامل تنوین در رابطه با شناسایی سود شرکت گفت: درسال گذشته در بحث شناسایی سود با کاهش رو به رو بوده ایم و برهمین اساس ما را برآن داشت در بحث ساختار تغییراتی ایجاد کنیم. با توجه به تغییر رویکرد مدیریتی و ایجاد زیر ساخت های مهندسی شده در سال جاری ۵ برابر سود تا ۴ سال آینده برای شرکت تامین سرمایه نوین پیش بینی می شود.

وی به انتشار اوراق با نرخ بهره شناور برای اولین باراشاره کرد و افزود: علاوه بر سیاست فعال در معاملات اوراق طی سال گذشته، تامین سرمایه نوین برای اولین بار اوراق با نرخ بهره شناور منتشر کرد. این سیاست در مدیریت ریسک صندوق های سرمایه گذاری تحت مدیریت کمک بسزایی خواهد کرد و با توجه به شرایط بازار، بازده مورد انتظار اوراق هم با نرخ تورم تغییر می کند.

عزیزیان تصریح کرد : در ساخت درآمد تداوم نکته مهمی بشمار می رود. طی سال جاری کاهش سودی ناشی از هزینه کرد بابت اصلاح پرتفوی جاری صندوق ها شناسایی شد.

مدیر عامل تامین سرمایه نوین در خصوص افت سود تنوین گفت: تنوین برای سال مالی ۱۴۰۲ معادل ۱۲۰۰ میلیارد تومان سود شناسایی کرد که در مجمع پیش رو برای تقسیم آن تصمیم گیری می‌شود. باید توجه داشت این شرکت می تواند مستقل از نرخ تورم، طی بازه زمانی سه ساله به میزان ۵ درصد افزایش سود را تجربه کند.

عزیزیان اظهار داشت: در شهریور سال ۱۴۰۱ شرکت معادله ای سنگین از طریق فروش اوراق دولتی با سه بانک اقتصاد نوین، ملل و آینده کرد و هزینه پذیره نویسی آن شناسایی و با ارزش اسمی بالاتر داشت به فروش رساند که سود آن دیگر تکرار نمی شود.

وی تصریح کرد:متوسط نرخ انتشار اوراق در سال گذشته ۳۳ درصد بود، اما امسال برآورد می‌شود این نرخ به ۴۳ درصد برسد. این افزایش ناشی از استفاده از سیستماتیک کردن سیستم‌های مدیریتی است که در راهکارهای ما موثر واقع شده است.

مدیرعامل تامین سرمایه نوین افزود: تنوین به انتشار اوراق و مدیریت دارایی در بازه زمانی بلند مدت فکر می کند.این شرکت سال گذشته اوراق کمتری را منتشر کرد و این اقدام سود سال‌جاری را رقم زد.

تغییر فعالیت پنج صندوق در دستور کار

عزیزیان با اشاره به سیاست های درآمدی و سود سازی تصریح کرد: با توجه به اینکه این تامین سرمایه تحت مالکیت بانک قرار دارد امکان تاسیس صندوق جدید وجود نداشت. بنابراین برای حفظ aum تغییر موضوع و ایجاد صندوق ها مد نظر قرار گرفت.

مدیرعامل تنوین به تغییرات و تحولات جاری در صندوق‌های این شرکت اشاره کرد و گفت: در حال تغییر موضوع فعالیت ۵ صندوق فعلی هستیم که این تغییرات پیچیده‌تر از تاسیس صندوق‌های جدید است. یکی از نکات بسیار مهم در مدیریت تامین سرمایه، تنوع محصولات مالی است. طراحی ابزارهای مالی متنوع که بتوانند در شرایط مختلف بازدهی ثابتی داشته باشند، از سیاست‌هایی است که در تامین سرمایه نوین در حال اجراست.

وی ادامه داد: هزینه‌های بازاریابی تامین سرمایه نوین تغییراتی نداشته است و این تغییرات در صورت‌های مالی شرکت عمدتاً مربوط به کارگزاری‌ها است و ارتباطی با تامین سرمایه نوین ندارد. اما از بعد توسعه، تغییرات جدی‌ای در تامین سرمایه نوین وجود دارد که شامل افزودن واحدهای تحلیل، ریسک و تحقیق و توسعه است.

عزیزیان تصریح کرد:رتبه اکثر صندوق ها به طور متوسط نصف شده که نشانه خوبی است. با توجه به شرایط اقتصادی و بازار سرمایه تنوعی در صندوق های زیر مجموعه ایجاد کردیم که برای شرکت سود آوری خواهد داشت.

مدیرعامل تامین سرمایه نوین افزود: شرکت در حال مطالعه در زمینه بازار سرمایه‌گذاری جایگزین است و قصد داریم وارد حوزه‌هایی شویم که شرکت‌های دیگر هنوز به آن‌ها ورود نکرده اند. یکی از مهم‌ترین حوزه‌هایی که در حال مطالعه برای رود به آن هستیم ، حوزه نفت است که ارزش افزوده بسیار زیادی را به تامین سرمایه نوین اضافه خواهد کرد.

source

توسط spideh