علی بهشتی روی در گفت و گو با «صدای بورس» در رابطه با قطعی برق صنایع و تاثیر آن بر بازار سرمایه گفت: در تاریخ ٢١ خرداد ماه نامه ای به فعالان صنعت و بازار سرمایه ارسال و به صورت شفاف بیان شد که هفته ای یک روز قطعی برق در صنایع اعمال خواهدشد. این موضوع به تنهایی محدود به شهرک های صنعتی نمی‌شود و شامل کل فعالیت‌های تولیدی و صنعتی می‌شود.

وی افزود: طبق برآوردی که انجام شد بیشترین اثر قطعی برق بر صنایع فولادی، سیمانی، لاستیکی و حتی خودروسازان است. اگر بخواهیم فولاد خوزستان را به عنوان یک مورد در نظر بگیریم در سه سال گذشته ضرر و زیانی که از قطعی برق در این شرکت به‌وجودآمد حدود ١،۵۵٠ هزار تن بود که ٨۶٩ میلیون دلار با دلار 50 هزار تومان رقمی بالغ بر ۴٣ همت به این شرکت زیان وارد شده است که این موضوع به صورت کلان به تولید ناخالص کشور ضربه می‌زند.

کارشناس بازار سرمایه به مهم ترین فاکتور های هدر رفت انرژی اشاره کرد: اگر بخواهیم قطعی برق را کنار قطعی گاز بگذاریم عملا شرکت ها از ١٢ ماه سال ١٠ ماه تولید می‌کنند. ضرر و زیانی که صنعت و کشور از این موضوعات می‌بیند اعداد بالایی هستند. از مهم ترین فاکتور هایی که در بحث هدر رفت انرژی در صنعت برق وجود دارد شامل مصرف برق خانگی و کشاورزی و .. است.

بهشتی روی در پایان تصریح کرد: هدر رفت انرژی به دلیل به‌روز نبودن تکنولوژی است که دلیل آن هم وجود تحریم ها است و به برق، آب و گاز هم تحمیل شده است. اگر بخواهیم در رابطه با مدیریت قطعی برق آینده نگری داشته باشیم باید توجه داشت که یکی از مهم ترین موارد برداشت تحریم ها است تا با تکنولوژی روز دنیا آشتی و هدر رفت انرژی مدیریت شود.

source

توسط spideh